BLOG

LOGO KK lkanto.png

'

Search

Kanto Records gururla Emin Gök’ün gelmekte olan “Prayer in a Void” projesinin ilk teklisi Bataille’s Will’i sunar! Emin Gök’ün özgün ve içgüdüsel elektronikası ile mükemmel bir tanışma. Gök’ün tinsellik ve erotisizm arasında mekik dokuyan stili, şehvetli saksafon sampleları, ham ve içi dışına sığmayan Afrika perküsyonlar, animalistik synthler, gerçek Vodou seremonileri ve felsefik söyleşilerden alınan kayıtlarla bezeli Bataille’s Will’de vücut buluyor. Sanatçının yakın gelecekte tanışacağımız, geniş kapsamlı disiplinlerarası projesinin bir parçası olan şarkı, sanatla ilişkinizi tekrar sorgulamaya, erotik ve kutsal olana Fransız düşünür Bataille’ın açısıyla bakmaya teşvik eden bir çağrı.


Bataille’s Will’in baştan çıkarıcı ve gizemli albüm kapağı, iki çok farklı yaklaşımlardan çalışan sanatçının, Cem Altınöz ve Silvana Soriano’nun işlerinin kıtalararası bir sentezi olarak karşımızda. Analog eğilimli video materyaller ve kanvas ise Cem Altınöz’ün şarkılar üzerine izlenimlerinin dürtüsel kompozisyonlara dökümü olarak eseri tamamlıyor.


Şimdi dinle: https://hypeddit.com/link/8itcer


Kanto survived 2020! We’ve learnt much and we want to share our survival tips for misguided time travellers who end up in 2020 during their journey. Wear your mask, keep your social distance and mind your hygine. And in isolation, dig music! Kanto released 3 LPs, 6 EPs and 5 singles, in one of the most difficult years for the music industry and the world. We are sure that these tracks will guide y’all well, so here is a 10 tracks Kanto compliation album for you “Kanto’s 2020 Survival Guide for Time Travelers.” Save it for rainy days.


released January 15, 2021 Stars Like Dust, Dallaskamping, Valtierra, Axel Go, Alexei Di Juno, Alejandro de la Rosa, Eve Biōn, Netam, Damla Temel, Oceanvs Orientalis, Document1, Heimat, Castello BrancoConsidering the current apocalyptic feel of the times, Oceanvs Orientalis’ EP “Gran Tribulacion” takes its name from the end of the world representation in Christian eschatology. Much like a slow-cooked stew, the EP consists of two duets, “Forlorn Hope” and “Gran Tribulacion”, formed by the many ideas, samples and loops Oceanvs Orientalis has been collecting and processing in the last 5 years, along with a new-comer Beachwalk and a cover of the timeless Andalusian folk song from 12th century “Lamma Bada Yatathanna”. “Gran Tribulacion” is an EP that you’ll enjoy listening to for many years to come.


released October 1, 2020 Artist: Oceanvs Orientalis Featuring artists: Qiyans Krets, Cengiz Can Artworks: Oceanvs Orientalis Mastering: Cagan Tunali